Популярна ендокринологія. БІОПСІЯ ВУЗЛІВ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Чи варто робити біопсію вузлів щитоподібної залози?
Найінформативнішим методом обстеження вузла щитоподібної залози на предмет онкологічного ризику є тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія (ТАПБ).Тільки вона дасть відповідь на питання доброякісний чи злоякісний вузол. БІЛЬШ ІНФОРМАТИВНИХ МЕТОДІВ НЕ ІСНУЄ!
Коли необхідно робити пункцію?
Міжнародні протоколи рекомендують проведення ТАПБ при розмірі вузла більше 1 см. Але, при наявності УЗД ознак, характерних для раку щитоподібної залози, ТАПБ можна проводити і для вузлів меншого розміру. Такі ознаки стандартизовані та зібрані в класифікацію THIRADS, якою користуються в усьому світі. Набір певних ознак - форма вузла, контури, його структура, наявність включень дають підстави для виконаня ТАПБ.
Як проходить процедура?
ТАПБ проводиться під контролем УЗД. В положенні лежачи з валиком під плечима (точно так як і УЗД ЩЗ). За допомогою тонкої голки та шприца проводиться прокол з УЗД навігацією, тобто лікар бачить на моніторі УЗД апарату вузол і прицільно попадає в нього. Виконується аспірація матеріалу шприцом, матеріал наноситься на предметне скло. Далі в лабораторії проводиться процедура фарбування отриманого біоматеріалу, після чого лікар-патогістолог обстежує його під мікроскопом і дає заключення.
Чи потрібне знеболення під час процедури?
ТАПБ не потребує знеболення. Процедура практично безболісна та безпечна. Присутнє відчуття деякого дискомфорту. Сучасне заключення ТАПБ виглядає стандартизованим, згідно з міжнародними протоколами, за системою BETHESDA. Таке заключення дає чіткі критерії та покази до оперативного лікування або ж нагляду. ВИКЛЮЧАЄТЬСЯ МОЖЛИВІСТЬ ВИКОНАННЯ НЕОБҐРУНТОВАНОЇ ОПЕРАЦІЇ. 

Ну й, нагадуємо. що завжди раді відповісти на ваші запитання за телефоном хірургічного відділення, або в он-лайн режимі на нашій сторінці в мережі Facebook.
З повагою,