Лабораторія сну КМКЕЦ - "мисливці" за апное

 

Зупинки дихання вночі є можливою причиною раптової смерті в ліжку. Отже, ми шукаємо ці зупинки. Ніби практично здорові вдень люди, але вночі відбуваються жахливі події. Ці події часто є непомітними для інших, бо вночі темно й сусіди по життю, по дому, по ліжку просто сплять. 

Повна зупинка дихання вночі називається апное. В той же час істотне зменшення амплітуди дихання зі зниженням насичення крові киснем або пробудженням пацієнта називається гіпопное. Будь яка подія уві сні (апное або гіпопное) може бути останньою в житті такого пацієнта. Ми є "мисливцями" за зупинками дихання вночі.  Задачею співробітників Лабораторії сну Київського міського клінічного ендокринологічного центру є пошук зупинок дихання в уражених синдромом обструктивного апное сну пацієнтів.

Тільки вчасно проведена діагностика сну дозволяє вірно поставити діагноз і врятувати життя.
Поштовхом для цього посту стали значні за тривалістю зупинки дихання, які сталися у двох наших пацієнтів під час проведення полісомнографії (див. мал. 1, 2 і 3). 

 

Які ще потрібні докази, щоб зрозуміти наскільки синдром нічного апное є небезпечним для життя?

Окрім того, хропіння і зупинки дихання уві сні є частою причиною ожиріння, підвищення артеріального тиску, сексуальних розладів. Хронічне недосипання, сонливість в денний час можуть бути причиною засинання за кермом і ДТП з важкими наслідками. Ранкові головні болі, запаморочення, погіршення пам'яті часті супутники порушень сну через зупинок дихання уві сні. Часті позиви до сечовипускання в нічний час є симптомом апное у пацієнтів, що довгі роки перебувають на лікуванні з приводу неіснуючої аденоми або простатиту. Частота серцево-судинних розладів (інсультів, інфарктів) у людей, які страждають хропінням вище в 2-10 разів.

Синдром обструктивного апное сну (СОАС) - це стан, що характеризується наявністю хропіння, періодичним спаданням верхніх дихальних шляхів на рівні глотки і припиненням легеневої вентиляції при зберігаються дихальних зусиллях, зниженням рівня кисню крові, грубою фрагментацією сну і надлишкової денною сонливістю [Guilleminault C., 1976 ].

Симптомами, що мають насторожити є:
Гучне хропіння
Зупинки дихання уві сні
Неспокійний сон
Надлишкова денна сонливість
Прискорене нічне сечовипускання
Явні зміни особистості (дратівливість, зниження пам'яті)
Нічні напади задухи
Нічні поти
Ранковий головний біль
Артеріальна гіпертензія
Зниження потенції

Полісомнографія - «золотий стандарт» у діагностиці синдрому обструктивного апное сну. Це комплексне дослідження, що виконується під час сну і включає в себе:

Електроенцефалограма (ЕЕГ).
Електроокулограми (руху очей) (ЕОГ).
Електроміограма (тонус підборіддя м'язів) (ЕМГ).
Рухи нижніх кінцівок.
Електрокардіограма.
Хропіння.
Носоротовой потік повітря.
Дихальні рухи грудної клітки і черевної стінки.
Положення тіла.
Ступінь насичення крові киснем.

Варіанти лікування розладів сну: 
СІПАП терапія
Внутрішньоротові пристрої
Позиційна терапія
Електростимуляція язикових м’язів
Ортогнатичні операції 

В КИЇВСЬКОМУ МІСЬКОМУ КЛІНІЧНОМУ ЕНДОКРИНОЛОГІЧНОМУ ЦЕНТРІ працює лабораторія сну (м.Київ, вул.Рейтарська 22, 2 копус 3 поверх).
Записатися на прийом можна за телефонами.
+38 (097) 996-80-70
+38 (066) 270-32-66

Не ігноруйте симптоми хвороби та звертайтеся за допомогою вчасно.

Завідуючий відділення, лікар-ендокринолог І кваліфікаційної категорії,

кандидат медичних наук ЗУЄВ Костянтин Олександрович