Радіойодтерапія: варто знати

  Радіойодтерапія – це лікування радіоактивним йодом, яке є невід’ємною частиною протоколу (стандарту) комбінованого лікування переважної більшості випадків диференційованих (папілярних, фолікулярних) форм раку щитоподібної залози у всьому світі

Лікування радіоактивним йодом I-131 зазвичай призначається у термін 4-6 тижнів після оперативного втручання. 

  Принцип лікування радіойодом заснований на тому, що пухлинна тканина та метастази, здані поглинати та утримувати радіоактивний йод. Радіоактивне випромінювання знищує тканину, яка накопичила І-131. У цьому і полягає сенс лікування радіойодом при диференційованих формах раку щитоподібної залози. Доза радіойоду призначається індивідуально, залежно від поширеності та агресивності злоякісної пухлини. Вимірюється вона в  мілікюрі.  Для видалення залишкової тканини щитовидної залози використовується доза від 30 до 100 мілікюрі. Для пацієнтів з поширеною хворобою використовується більш висока доза (від 100 до 200 мілікюрі або вище). Радіойод, як правило, безпечний для пацієнтів з алергією до морепродуктів або рентгенконтрастних барвників.  

Підготовка до лікування радіоактивним йодом

  Метою підготовки є підвищення чутливості залишкової тканини щитоподібної залози, або метастазів до дії радіойоду. Це досягається шляхом підвищення вашого рівня ТТГ. Обов'язковою умовою для ефективного проведення радіойодтерапії є підвищення рівня ТТГ.  Ваш рівень ТТГ перед лікуванням повинен бути значно вище нормального діапазону.  Це необхідно тому що ТТГ стимулює як нормальні, так і уражені раком тканини щитовидної залози для підвищення поглинання йоду.

Існують два методи збільшення рівня ТТГ.  

1. Відміна замісної гормональної терапії: Ви повинні будете припинити прийом гормональних препаратів щитовидної залози в період від 4 до 6 тижнів до лікування радіойодом.  Це призведе до того, що рівень вашого ТТГ підніметься до рівня 30 або більше, що набагато вище верхньої межі нормального діапазону.  

2. Ін'єкції Тирогену (Thyrogen): Тироген - це тиротропін-альфа (рекомбінантний людський ТТГ).  Ін'єкція цього препарату за кілька днів до абляції швидко збільшує рівень вашого ТТГ. Недоліком є висока вартість препарату. 

  Як правило, період підготовки до радіойодтерапії переноситься добре. Але у деяких пацієнтів проявляються явища гіпотиреозу, що є цілком нормальним та очікуваним.

  Симптоми гіпотиреозу можуть включати: втому, набряки, збільшення ваги, сонливість, закрепи, болі в м'язах, зниження концентрації уваги, емоційні зміни, що нагадують депресію, і т.п.  Кожна людина в тій чи іншій мірі відчуває вище вказані симптоми.

Дієта

  Ще одним кроком підготовки до лікування хворих з папілярною або фолікулярною карциномою щитовидної залози радіоактивним йодом є дієта з виключенням йоду, якої потрібно дотримуватися протягом всього періоду перед лікуванням.  Ця дієта, рекомендована Американською тиреодологічною асоціацією, дозволяє збільшити ефективність лікування.

 • Дієти потрібно дотримуватися протягом 2 тижнів перед лікуванням радіоактивним йодом, а також протягом 1 - 2 днів після закінчення лікування.

 • Дієта являє собою виключення споживання звичайного йоду.  В результаті, коли ви отримаєте терапевтичну дозу радіоактивного йоду, всі залишкові клітини щитовидної залози, в тому числі клітини раку щитовидної залози, будуть відчувати дефіцит йоду, і тому набагато ефективніше поглинатимуть радіоактивний йод.  В кінцевому результаті, радіоактивний йод знищить ці клітини.

  • Продукти харчування та напої, які Ви будете вживати, перебуваючи на дієті, будуть містити невелику кількість йоду, що складе менше 50 мікрограмів на день.

Наступні продукти та інгредієнти містять велику кількість йоду, їх треба виключити:

 • Йодована сіль і морська сіль і будь-які продукти, що містять йодовану сіль або морську сіль.

 • Морепродукти, морські водорості, продукти, що містять морські добавки: агар-агар, альгин, альгінат, норі.

 • Молочні продукти.

 • Яєчні жовтки або яйця цілі і продукти, що містять яйця.

 • Випічка з тіста, до складу якого входить йод / йодат.  Випічка з малим вмістом йоду дозволяється.

 • Червоний барвник # 3, ерітрозін (або Е127 в Європі)

 • Молочний шоколад.  Какао-порошок і деякі види темного шоколаду допустимі.

 • Соєві боби і більшість соєвих продуктів.  Можна вживати соєве масло і соєвий лецитин.

 • Вітаміни та харчові добавки, до складу яких входить йод; 

Наступні продукти можна вживати в будь-якій кількості:

 • Свіжі фрукти та овочі, свіже м'ясо до 140г в день.  Крупа / зерно, що не містять інгредієнти з високим вмістом йоду (деякі дієти обмежують споживання зернових до 4 порцій на день), паста, яка не містить інгредієнти з високим вмістом йоду.

 • Цукор, желе, мед, кленовий сироп, чорний перець, свіжі або висушені трави, всі рослинні масла (включаючи соєве).

 • Кола  і газована вода (без барвників).  Нерозчинні кава і чай, пиво, вино, лимонад, фруктові соки.

  Перевіряйте список інгредієнтів на всіх упакованих харчових продуктах.  Проконсультуйтеся з лікарем щодо всіх лікарських препаратів, які ви приймаєте. 

  Уникати слід йоду, який додають в йодовану сіль.  Йодована сіль широко використовується в готових харчових продуктах.  Тому, якщо сіль є одним з перерахованих інгредієнтів, у вас немає можливості дізнатися йодована або НЕ йодованої ця сіль.  

  Існує безліч продуктів, які можна вживати, перебуваючи на дієті зі зниженим вмістом йоду.  Найкраще готувати їжу самостійно, використовуючи свіжі інгредієнти, які включають фрукти, овочі, і м'ясо, які не пройшли попередню промислову обробку.  

Після лікування радіоактивним йодом - в стаціонарі.

  Після отримання лікувальної дози радіойоду Вас залишать в стаціонарі на кілька днів. 

  Радіоактивний йод, не поглинутий залишковими клітинами щитовидної залози, видаляється з організму з потом, слиною, калом і сечею.  Більша частина радіації виводиться з організму протягом тижня. Деякі пацієнти відчувають напади нудоти в перший день після терапії радіоактивним йодом, тому зазвичай лікарі призначають засоби проти нудоти безпосередньо перед отриманням терапевтичної дози.  

Перший день

  Слинні залози як і щитовидна залоза поглинають радіоактивний йод.  Захистити слинні залози можна вживаючи лимон без цукру або певну їжу. Також будете проінформовані скільки рідини Вам можна пити.

Наступні дні після радіойодтерапії. Поради та запобіжні заходи

  Під час ізоляції Ви будете перебувати в спеціальній палаті радіологічного відділення з закритими дверима до тих пір, поки працівник, який відповідає за радіаційну безпеку, не дозволить Вам звідти вийти.  Якщо Ви приймаєте будь-які ліки, поставте Вашого лікаря до відома.  Через кілька днів після радіойодтерапії Вам призначать прийом гормонів щитовидної залози в формі таблеток.

  • Ви зможете принести в палату пресу - газети і журнали, які ви повинні будете там залишити.  

 • Принесіть з собою свої окуляри, контактні лінзи, особисте медичне приладдя.  Не беріть з собою такі речі як персональний комп'ютер, так як вони можуть піддатися забрудненню радіацією, і Ви зможете їх забрати тільки через деякий час.

 • Перебування в ізоляції після радіойодтерапії може викликати почуття самотності і може бути важким в емоційному плані, але фізично терапія безболісна.

 • Корисно психологічно підготувати себе до ізоляції.  Ми радимо Вам використовувати телефон для зв'язку з родичами і друзями.

Одяг, який візьмете у відділення швидше за все доведеться викинути.

 • Вам можуть порадити прийняти послаблюючі препарати для того, щоб зменшити вплив радіації на кишечник.

 • Вам також можуть порекомендувати часто приймати душ і мити голову з метою виведення радіації, що виділяється з потом.

Вдома більшу частину часу намагайтеся залишатися на відстані не менше 2 метрів по відношенню до дітей і вагітних жінок протягом 8 днів.  Ці ж рекомендації стосуються і до домашніх тварин.  

• Спіть в окремій кімнаті або, принаймні, на відстані 2 метрів від вашого партнера.  Використовуйте окремі рушники і періть їх, а також вашу нижню білизну, окремо протягом тижня.

 • Використовуйте окремий посуд, або ще краще одноразовий посуд.  Мийте використовуваний посуд окремо від загальної посуду протягом тижня.  Не готуйте їжу для інших людей.

 • Приймайте душ щодня.

 • Після відвідування туалету мийте руки з милом і великою кількістю води

 • Обговоріть з лікарем як довго ви повинні утримуватися від вагітності (зазвичай не менше 2-х місяців після лікування для чоловіків і від 6 до 12 місяців для жінок)

 • Якщо ви годуєте дитину грудьми, ви повинні припинити годування перед лікуванням.  Годування не слід відновлювати після лікування.  

• Якщо вам необхідно подорожувати літаком або іншим видом транспорту після радіойодтерапії, візьміть з собою виписку від вашого лікаря з інформацією про пройдене лікування.  Це пов'язано з тим, що детектори радіації в аеропортах, автобусних терміналах і вокзалах можуть уловлювати радіаційне випромінювання від вашого тіла.  Майте з собою вищевказану картку протягом трьох місяців після лікування.

Догляд за зубами після радіойодтерапії

 • Догляд за зубами після радіойодтерапії дуже важливий для того, щоб нейтралізувати зміни кислотності Вашої слини.

 • Помітивши будь-які зміни смаку або слиновиділення, припиніть користуватися звичайною зубною пастою і засобами для полоскання рота.  Користуйтеся м’якою щіткою, зубною пастою і засобами для полоскання, що не містять алкоголь, фенол і відбілюючі речовини.

 • Хорошою альтернативою комерційним продуктам є питна сода, що вживається для чищення зубів і, розчин питної соди, для полоскання рота 4-5 разів на день.  Для полоскання розчиніть одну повну чайну ложечку соди в 100 - 200 г води.  

Сканування після радіойодтерапії

  Через 2 -10 днів після лікування, ви повинні пройти сканування всього тіла.  Цей тест буде проводитися у відділенні радіологічного центру,  зазвичай триває від 30 хвилин до години.

• Майже у кожного (у 98% сканованих) є невелика кількість залишкових клітин щитовидної залози.  Наявність незначної кількості залишкових клітин оцінюється як нормальне.  Сканування також показує наявність неминучого, але небажаного накопичення радіоактивного йоду в слинних залозах і шлунково-кишковому тракті.

 • Сканування також показує локалізацію злоякісних клітин.

Через місяці після радіойодтерапії

  Через три тижні у вашому організмі залишаться тільки сліди радіоактивного йоду.  Проте, повний ефект по знищенню як нормальних, так і злоякісних клітин щитовидної залози буде досягнутий тільки через кілька місяців.  Це відбувається тому, що радіація впливає на клітини поступово.

Можливі побічні ефекти лікування радіактивно йодом

* Біль в області шиї, відчуття печіння. 

* Нудота, розлад функції шлунка (рідше блювання).

* Припухлість і  чутливість в області слинних залоз як результат їх запалення у відповідь на вплив радіойоду.

* Зміна смаку (зазвичай тимчасова).

* Сухість у роті.

* Зменшення виділення сліз.

* Біль або чутливість, якщо вони з'являються, зазвичай тривають недовго.  Однак іноді інші побічні ефекти тривають довше або проявляються через кілька місяців після лікування.

  Радіойодтерапія часто викликає появу легкого металевого присмаку в роті навіть коли ви не їсте або змінює смак певних продуктів.  Ці порушення смаку поступово проходять.  Тим не менш, деякі люди відчувають подібне протягом декількох місяців.  Зміни смаку можуть проходити, але потім через кілька місяців можуть знову з’явитися.

Поради, як впоратися з деякими побічними ефектами радіойодтерапії

• Хворобливу чутливість в області шиї можна зменшити, застосовуючи знеболюючі засоби, які продаються в аптеці без рецепта, без зловживання.

  У деяких людей, особливо у тих, хто отримав високі дози радіойоду, вражаються слинні залози, і як наслідок, поява сухості в роті може стати постійною.  Це збільшує ризик руйнування зубів.  Отже, дуже важливо регулярно відвідувати зубного лікаря.

 • Якщо Ви відчуваєте сухість в очах через недостатнє виділення сліз, обговоріть це зі своїм лікарем.  Якщо ви носите контактні лінзи, запитайте лікаря, на який термін бажано припинити їх застосування.

 • Рідко протоки слинних і слізних залоз повністю блокуються через їх набряк. При цьому слід звернутися до лікаря. 

• У жінок після радіойодтерапії можливе порушення менструального циклу в період до року.  Більшість лікарів рекомендують утримуватися від вагітності 1-1,5 року після лікування.

ВажливоВи завжди повинні обговорювати з лікарем ваші індивідуальні обставини і фактори ризику.